День Шардоне

21 травня святкує свій день Король білих сортів винограду – Шардоне.

У світі існує 2 типи вин з Шардоне, які виробляють на виноробнях: вина свіжі, у яких яскраво виражений сорт винограду та витримані вина, у яких превалюють вторинні та третинні аромати. Не менш важливу роль грає сам сорт винограду, його клон, терруар та умови для винороба.

Кремовий, витриманий Шардоне, де дубова бочка може надати різний ароматичний профіль. Зазвичай аромат варіюється від багатого сенсорного профілю тропічних фруктів, печених ананасів на грилі та ванілі до більш легкого з лимонним пирогом, грушою, печеним яблуком та текстурною крейдовою мінеральністю. Немало важливим фактором є молочно-яблучне бродіння, яке проходить під час витримки і надає усім відомий дескриптор витриманого Шардоне як вершкове масло. Якщо при витримці використовується нова бочка, то в ароматі ви відчуєте ваніль, гвоздику, корицю та кокос.

До такого вишуканого напою ідеальною парою стане рибна страва, а саме бички з Чорного моря, камбала чи сарган.

Шаблі. Виноробний регіон в північній частині Бургундії, який так само близький до Шампань, як і до Бургундії, виробляючи більш тонкий стиль Шардоне, як правило, з меншим використанням дуба. Теруар суттєво впливає на стиль вина та його органолептичні показники. Було оцінено вплив положення виноградника на мінеральність вин і встановлено взаємозв’язок між показниками мінеральності, сенсорними дескрипторами та хімічним складом. Сенсорний аналіз включав оцінку мінеральності та вільний опис, виконаний професіоналами виноробства в двох умовах: тільки ортоназальний нюх і загальна дегустація. Хімічна характеристика включала аналіз основних і другорядних летких сполук, летких сполук сірки, меркаптанів, металів, аніонів та катіонів. Результати показали істотний вплив берега річки на показники мінеральності вина тільки в умовах ортоназального нюху, причому зразки з лівого берега були більш мінеральними, ніж зразки з правого берега.

Цитрусовий, невитриманий Шардоне, який зберігається у ємностях з нержавіючої сталі та п’ється молодим. Сенсорний профіль такого вина більш чистий, оскільки немає впливу дубової бочки. У бокалі з вином ви відчуєте квіткові ноти, зокрема білих квітів, а також цитрусові та мінеральні ноти.

Літо вже не за горами, тому можна купувати вже шпинат, петрушка, перець до салату, а також м’які та напівм’які сири.

Найсмачніший шанс зробити крок у літо! З днем Шардоне!