День Мускату
9-го травня виноробний світ святкує Міжнародний день Мускату. Передаємо щирі вітання усім сортам, які входять до цієї великої групи, а саме Мускат Блан, Мускат Александрійський, Мускат Оттонель та Мускат Гамбурзький.
Мускат культивують по всій Італії. Вважається, що на півдні півострова він потрапив разом з грецькими переселенцями, а на північній частині Мускат поширювали венеціанські купці.
Назва «мускат» пішла від слова «мускус», яка відображає інтенсивний та солодкий аромат цього сорту.
У молодих винах Мускат Блан присутні наступні ароматичні молекули: ліналоол та α-терпінеол, які відповідають за квіткові тона, а саме конвалія. У винах з витримкою у 12 місяців більш висока загальна концентрація складних ефірів, ніж у молодих винах.
Одним з найвідоміших сортів з групи є Мускат Блан. Його повна назва – Muscat Blanc a Petits Grains. Цей сорт винограду вирощують майже по всій території Італії. Найвідомішими регіонами є Moscato d’Asti та Asti DOCG, де виробляють класичний приклад ігристих вин з Мускату. Вина ароматні та солодкі, проте прекрасно збалансовані з кислотністю, бульбашками та мінеральним післясмаком.
Тихі вина частіше за все виробляють з Мускат Блан чи Мускат Александрійський. Варто продегустувати Москатель з Іспанії та Мускателлер з Австрії. Хоча вина здатуться сухими на смак, проте ароматика вина введе вас в оману.
Серед різноманіття десертних вин з Мускату, набуло великої популярності марочне біле лікерне вино, вироблене комбінатом «Массандра» в Криму – «Мускат Білий Червоного каменю».
Назва вина була отримана за місцем зростання винограду — від вапнякової скелі з червонуватим відтінком Червоний Камінь. Вино має світло-бурштиновий колір. Букет тонкий, оригінальний, насичений ароматом мускату, з медовими тонами гірських квітів і скоринки апельсину.
З мускатними винами дуже гармонійно буде смакувати свинина під соусом BBQ, гусячий паштет, сири з овечого та коров’ячого молока та свіжий салат з помідор, перцю та зеленого луку.
Поринь з нами у Мускатний світ!
Використаний ресурс: Winefolly.